Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2009

Αξιολύπητοι

ΑΕΚ και Ολυμπιακός σήμερα υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα της Καβάλας και του ΠΑΣ Γιάννενα αντίστοιχα. Και αν οι πειραιώτες γλύτωσαν την ήττα –όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται αυτό θα το αναλύσουμε παρακάτω- η Ένωση έχασε με 2-1 από την φοβερή Καβάλα. Αλλά ας τα πάρουμε χρονικά.

>Όσο μας κοίμισε το πρώτο ημίχρονο στο Καβάλα – ΆΕΚ, άλλο τόσο μας αποζημίωσε το δεύτερο, με 3 γκολ. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε με πέναλτι στο 55’ ο Ντομπρασίνοβιτς. Πέναλτι εφεύρεση του διαιτητή Τριτσώνη. Για την ένωση ισοφάρισε ο Γκέντσογλου ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος για τον Δικέφαλο. Από εκεί και πέρα η Καβάλα πήρε τη νίκη με γκολ του Γιάννου στο 85’. Τι να πει κανείς για τη φετινή ΑΕΚ. Όσο κι αν έφταιξε ο Τριτσώνης καταλογίζοντας το πέναλτι και ο Λάκης για το θέατρο που έκανε η ΑΕΚ δεν έδειξε σε κανένα σημείο του αγώνα μία ανωτερότητα που θα την οδηγούσε στη νίκη. Σε αυτό συνέβαλε και η πολύ κακή αγωνιστική κατάσταση που βρέθηκαν οι Σκόκο και Μπλάνκο. Και η κατρακύλα συνεχίζεται με τους παίχτες της ΑΕΚ να δηλώνουν πλέον και δημόσια πως δεν ξέρουν/δεν μπορούν να βρουν τι φταίει (Μαντούκα).

Και αν η ΑΕΚ ήταν αξιολύπητη τότε τι να πει και ο Ολυμπιακός. Διότι όταν προηγείσαι με 0-2 στο 83’ το να χάσεις τη νίκη φαντάζει λίγο δύσκολο. Ιδιαίτερα όταν αυτός που προηγείται είναι ο Ολυμπιακός και η ομάδα που ηττάται είναι τα νεοφώτιστα Γιάννενα. Και ιδιαίτερα όταν ο ΠΑΣ ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο με 0-1 στην πλάτη. Και ιδιαίτερα όταν οι πειραιώτες πετυχαίνουν το δεύτερο γκολ στο 80ο λεπτό όπου κόβουν κάθε ελπίδα των Ιωαννίνων για κάτι θετικό από το παιχνίδι. Κι όμως οι γιαννιώτες δεν τα παράτησαν αλλά συνέχισαν την πίεση που ασκούσαν στην περιοχή του –κάκιστου απόψε- Αντώνη Νικοπολίδη με αποτέλεσμα και φυσιολογικό απολογισμό για τους ίδιους να πετύχουν δύο γκολ και να ισοφαρίσουν. Γράψαμε στην αρχή πως ο ΟΣΦΠ γλύτωσε την ήττα. Πράγμα που φαντάζει δυσνόητο αν αναλογιστεί κανείς πως στο 83’ ήταν μπροστά με 0-2. Για τους λόγους που αναφέραμε παραπάνω καθώς και από την αγωνιστική εικόνα που έδειξαν και στα 90 λεπτά οι πειραιώτες, με αυτόν τον αμυντικογενή προσανατολισμό το 2-2 φαντάζει ένα επιτυχημένο αποτέλεσμα. Σήμερα στους Ζωσιμάδες η «μικρή» ομάδα ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος αν και 7 λεπτά πριν από το τέλος προηγούταν 0-2, λίγο έλειψε να χάσει το ματς. Διότι αν ο ΠΑΣ αξιοποιούσε νωρίτερα το γεγονός πως ότι ο Ολυμπιακός περνούσε τη σέντρα κάθε μισή ώρα και πως η μοναδική του ευκαιρία μετά το πρώτο γκολ ήρθε 40 αγωνιστικά λεπτά αργότερα, τότε ίσως και οι παίχτες του Παράσχου να το είχαν πιστέψει νωρίτερα και να είχαν τελειώσει την υπόθεση νίκη. Εδώ ταιριάζει και το "που ΠΑΣ ρε Καραμήτρο..."...