Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2009

Επιχείρηση πρόκριση.

Στρατηγός Ζιλμπέρτο, στρατιώτης Σιμάο, Μπιάρσμιρ στην αεράμυνα, ναρκαλιευτής Νίνης, επίθεση κατά μέτωπο Λέτο και ελεύθερος σκοπευτής Σισσέ. 3-0 και πρόκριση για τον Παναθηναϊκό στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Και αν σας ξενίζει η …μιλιτέρ ορολογία, ζητάμε συγνώμη όμως τα όσα είδαμε απόψε στο ΟΑΚΑ δεν διαδραματίστηκαν σε χορτάρι γηπέδου, αλλά σε περιβάλλον για καταδρομείς. Μην τα ξαναλέμε, ευτυχώς σε λίγες μέρες απ ότι φαίνεται θα αλλάξει το όλο σκηνικό μάχης..! Στα του αγώνα τώρα. Οι πράσινοι που μπήκαν πολύ δυνατά ατύχησαν αρκετές φορές στο πρώτο ημίχρονο όμως προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου με τον Ρουκάβινα. Ο Τζιμπρίλ Σισσέ άνοιξε λογαριασμό και στην Ευρώπη με τα πράσινα σκοράροντας δύο όμορφα γκολ ύστερα από ασίστ «πάρε-βαλε» των Λέτο και Σαλπιγγίδη. Οι τρεις αυτοί παίχτες μάλιστα αποθεώθηκαν και από την κερκίδα. Ο Παναθηναϊκός όπως είπαμε μπήκε δυνατά, πίεσε έχασε ευκαιρίες σκόραρε, όμως είχε και ένα νεκρό διάστημα για ένα εικοσάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο. Στα λεπτά αυτά υποχώρησε και έδωσε χώρο στη Ντιναμό η οποία είχε 2-3 καλές ευκαιρίες μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι. Ο Παναθηναϊκός με την είσοδο του Λέτο έγινε και πάλι δραστήριος μπροστά και έφτασε σε ακόμα δύο γκολ. Στα αρνητικά του αγώνα η παρουσία των Καραγκούνη και Κατσουράνη. Ειδικά ο δεύτερος αν και μπήκε ως αλλαγή την ώρα που οι αντίπαλοι είχαν κουραστεί από την αγωνιστική και ακροβατική στη λάσπη προσπάθεια, δεν φάνηκε καθόλου συνεχίζοντας μία αγωνιστική κοιλιά που κρατάει 2-3 εβδομάδες.